24 Mayıs 2024
  • Bartın16°C
  • Ankara15°C
  • Bolu12°C
  • Kastamonu13°C
  • Zonguldak15°C
  • Karabük14°C

YEREL SEÇİMİN KISA ANALİZİ…

Sercan Engin

03 Nisan 2024 Çarşamba 10:03

Geçtiğimiz hafta sonu 31 Mart 2024 Pazar Günü ülkemizde Mahalli İdareler Seçimleri gerçekleştirildi. Bartın’da da 61.720 seçmen sandık başına gitti.

Geriye dönüp bakıldığında farklı bir seçim dönemini geride bıraktık.

Bu farkı yaratanlarda siyasi partilerin adayları oldu. Özellikle Cumhur İttifakı MHP Bartın Belediye Başkan Adayı Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ve CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Sayın Muhammet Rıza Yalçınkaya’nın seçim süreci boyunca ortaya koydukları duruş seçimin mottosunu nezaket ve saygı üzerine kurdu.

İsterseniz aday adaylığı sürecine kısaca değinip yazıma devam edeyim.

Aday adaylığı sürecinde AK Parti’de güçlü isimler Bartın Belediye Başkanlığı için Aday Adayı oldu. MHP kanadında da birçok isim aday adaylığını açıklasa da tüm gözler Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ve Sayın Cemal Akın’a çevrilmişti.

Cemal Akın’ın Milletvekilliği için Belediye Başkanlığı’ndan istifasının ardından Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP’li Meclis Üyelerinin oylarıyla 11 aylığına Bartın Belediye Başkanlığı’na seçilen Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, “Yeni dönem için ittifak olursa aday olurum” diyerek, gereken mesajı vermişti. Milletvekilliğini kaybeden Sayın Cemal Akın ise her konuşmasında “MHP’de görev istenmez, görev verilir” diyerek Genel Merkezin takdirinde olduğunu vurgulamıştı.

Her iki parti de bu süreçle ilgili kararını vermek için CHP’nin adayının açıklamasını bekledi. Geçmişte iki dönem Bartın Belediye Başkanlığı ve üç dönem Bartın Milletvekilliği görevlerini yürüten Sayın Muhammet Rıza Yalçınkaya, CHP’den Bartın Belediye Başkan Adayı olarak gösterilince diğer iki parti Bartın’da seçimlere Cumhur İttifakı olarak gitmeye karar verdi. Çünkü karşılarında ki rakip tecrübeli ve sevilen bir siyasetçiydi…

Güçlü bir isim olan Sayın Yalçınkaya karşısında iki parti birleşti.

Burada devreye Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç girmiştir diye düşünüyorum. Çünkü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan Bartın’ın ittifak adayını belirlemeden önce Bartınlı olan Adalet Bakanı’na sormuştur diye düşünüyorum.

AK Parti ve MHP genel merkezlerinin, Adalet Bakanı Sayın Yılmaz Tunç’un, Milletvekili Sayın Yunus Ziya Aldatmaz’ın ve her iki parti İl Başkanlarının oluruyla Bartın’da seçimlere MHP logosu altında Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu ile gidilmesi kararlaştırıldı.

Kaldı ki her konuşmasının başında Sayın Fırıncıoğlu’nun Sayın Adalet Bakanı’na teşekkür ederek başlaması benim bu düşüncemi destekliyor diye düşünüyorum.

Bu sürecin sonunda karşısındaki Cumhur İttifakına karşı Rıza Beyin açıklaması "Bartın İttifakı" olarak kazanacağız oldu. Bartın halkıyla ittifak yaptığını vurguladı.

Aday adaylığı sürecini değerlendirdikten sonra yazıma devam edeyim.

Adayların netleşmesiyle birlikte asıl seçim süreci başladı. Her iki güçlü aday da sahlara indi.

Her iki adayın tutumu, üslubu ve yaklaşımı siyasete yeni bir tarz getirdi.

CHP Başkan Adayı Sayın Yalçınkaya da insanlara gösterdiği samimiyeti ve nezaketi ile ön plana çıktı.

Her iki aday da birbirlerine kırıcı bir söz, ağır bir eleştiride bulunmadı. Her 3 partinin teşkilatlarını karşı karşıya getirecek hiçbir hamleleri olmadı.

Söylemlerinde hep projeleri oldu. Bu seçimde nezaket ve saygı yarıştı. Bu anlamda her iki adaya da demokrasi yarışına verdikleri katkı için teşekkür ediyoruz.

Bana kalırsa iki aday arasında ki tek fark Rıza Beyin Bartınlının istediği siyaseti yapmasıydı. Görev yaptığı Belediye Başkanlığı ve Milletvekilliği döneminde her insana bir şekilde dokunmuş olması da seçimin seyrinde etkili oldu.

Peki seçim sonuçlarını sadece bu iki adayın projeleri, konuşmaları ve davranışları mı etkiledi?

Tabi ki hayır…

Bartın yerel seçimlerinde yıllardır süre gelen bir söylem vardı. “Genel seçimlerde partiye, yerel seçimlerde adaya bakılır” diye…

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde bu söylem bir nebze olsun kırıldı. Ülkenin genel siyaseti, ekonomik kriz ve vatandaşların bazı taleplerinin hükümet tarafından yerine getirilmemesi de yerel seçim sonuçlarını etkiledi. Adayların etkili olduğu kadar belirttiğim hususlar da etkili oldu.

Yine sonuçları etkileyen bir diğer husus da sandığa gitmeyen seçmeler oldu. 15.490 seçmen sandığa gitmeyerek tepki gösterdi. Cumhur İttifakı seçmenini sandığa götürememiş gibi görünüyor.

Sonuçlarla ilgili son gözlemim de sandığa gidip oy kullanan bazı seçmenler Cumhur İttifakının Belediye Meclis Üyelerine oy verseler de Belediye Başkan Adayı Sayın Fırıncıoğlu’na oy vermedi.

Belediye Başkanlığı’nda Sayın Rıza Yalçınkaya 22.383 oy ve Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu 15.978 oy aldı. Belediye Meclis Üyeliğinde de Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Belediye Meclis Üyesi Adayları 22.081 oy alırken, Milliyetçi Hareket Partisi Bartın Belediye Meclis Üyesi Adayları 14.574 oy aldı. Sayın Fırıncıoğlu 15.978 oy alırken, Meclis Üyeleri de 14.574 oyda kaldı. Bakıldığında 1.404 seçmen Meclise oy vermesine rağmen, Fırıncıoğlu’na oy vermedi. Tabloya bakıldığında Sayın Yalçınkaya da Meclis’e oranla 302 oy fazla aldı.

Merkezde alınan İl Genel Meclisi oylarına bakıldığında da AK Parti 8.189 ve MHP 8.565 oy aldı. Toplamda da 2 parti 16.754 oy almış oldu. Sayın Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, İl Genel Meclisinin de gerisinde kaldı. Sayın Fırıncıoğlu aldığı 15.978 oyla 776 oy eksik aldı.

CHP ise mahallerde toplamda 19.485 oy aldı. Bu sonuca göre Sayın Rıza Yalçınkaya İl Genel Meclisi’nden de 1.898 fazla oy aldı.  Tüm bu sonuçlara bakıldığında Rıza Bey partisinin oyunu 2019 yerel seçimlerine nazaran ciddi oranda artırdı. Bu sonuçlar Rıza Beyin partisi için ne kadar doğru bir aday olduğunu herkese gösterdi.

Dilim döndüğünce seçimin kısa bir analizini yaparak, düşüncelerimi rakamlarla desteklemeye çalıştım.

Yazımın başında da belirttiğim gibi bu seçimde 2 şey değişti. Birincisi Adayların sayesinde siyasete ilk kez ayrı bir tarz geldi.  İkincisi de Bartın’da yerel ve genel seçim ayrımı ilk kez son buldu. “Genel seçimlerde partiye, yerel seçimlerde adaya bakılır” söylemi bu seçimde kısmen rafa kalktı.

İlçe ve belde belediye seçimlerine de değinip yazımı sonlandırayım. İlçelerimizde Kurucaşile Belediye Başkanlığı’na 54 oy farkla Uğur Güneş, Amasra Belediye Başkanlığı’na 122 oy farkla Recai Çakır ve Ulus Belediye Başkanlığı’na 54 oy farkla Hasan Hüseyin Uzun seçildi.

Beldelerimizde de Hasankadı Belediye Başkanlığı’na 96 oy farkla Şeref Emiroğlu, Kozcağız Belediye Başkanlığı’na 57 oy farkla Mustafa Karaman, Kumluca Belediye Başkanlığı’na 279 oy farkla Mustafa Bozkurt, Abdipaşa Belediye Başkanlığı’na 112 oy farkla Yaşar Dönmez seçildi. Paylaştığım rakamlar kesin seçim sonuçları olmadığı için değişkenlik gösterebilir.

Kesin olmayan bu sonuçlara göre yerel seçimde CHP büyük bir başarı elde etti. Doğru aday seçimi, adayların etkili çalışması ve vatandaşların ekonomik sıkıntıları seçim sonuçlarını bu noktaya getirdi.  

Artık seçim ülkemizin gündeminden çıkmalı. Artık hizmet zamanı…

Gerçekleştirilen seçimlerin Bartın’ımız için hayırlı olmasını diliyor, kazanan tüm Belediye Başkan Adaylarına, Belediye Meclis Üyelerine, İl Genel Meclis Üyelerine ve Muhtarlara başarılar diliyorum.

Kazanan tüm adayların tek amacı Bartın’a hizmet…

Kazananın Bartın olduğu bir seçim süreci oldu. Hayırlı uğurlu olsun.  

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.