24 Mayıs 2024
  • Bartın16°C
  • Ankara15°C
  • Bolu12°C
  • Kastamonu13°C
  • Zonguldak15°C
  • Karabük14°C

‘SAHİL YAZA HAZIR OLACAK, HİÇ MERAK ETMEYİN’

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık,’30 yılda ilmek ilmek ördüm’ dediği, tarihin en büyük felaketinde adeta taş üstünde taş kalmayan Türkiye’nin en güzel sahillerinden olan Ereğli sahilinde sorumlu ve teknik ekibiyle adım adım yeniden planlama yapıyor.

‘Sahil Yaza Hazır Olacak, Hiç Merak Etmeyin’

13 Aralık 2023 Çarşamba 13:35

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 19 Kasım tarihinde yaşanan büyük felaketin ardından kenti yeniden ayağa kaldırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Başkan Posbıyık, beraberinde başkan yardımcıları, sorumlu müdür, teknik ekip ve peyzajcılarla birlikte sahil boyunca adım adım incelemelerde bulundu, yapılacak çalışmaları yerinde planladı. İlgili birimleri görevlendiren ve günlük rapor alan Başkan Posbıyık, incelemelerin ardından yaptığı açıklamada, sahilin yaz ayına yetişeceğini ve halkın gönül rahatlığıyla sahilde dolaşabileceğini belirtti. Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

Ekibimizle Detaylı İnceleme Yaptık

“Belediyedeki teknik ekiple, peyzajcılarımızla, mimarlarımızla elektrik mühendisleri, makine mühendisleriyle,  Erdemir Genel Müdürlüğü’nden Marina’ya kadar bir tekrar eksikliklerimiz fazlalıklarımızı görmek için yürüdük ve tespit ettiğimiz sizin de gördüğünüz gibi çok büyük zayiat var. Buranın yeniden yapılandırılması masraflı ve işçilik gerektiren bir iş. Tabi devletten yardım gelecek diye bekliyoruz. Şuanda İçişleri Bakanımızın emirleri, valimizin tensipleriyle 7 milyon lira para geldi ama bekliyoruz. Şuana kadar başka yerden gelmedi. Sadece bankaya 30 milyon lira borç yaptık. Belediye olarak Bu konuda saffet bey ve ilgililer yardım etti. Bunun haricinde para gelmedi. Sürekli olarak söylüyoruz Milletvekilimiz Saffet Bozkurt’a, Deniz Yavuzyılmaz’a hiç değilse bir 100 milyon lira bize yardım etsinler, yardım da değil İller Bankası’ndan borç para versinler faizle birlikte tekrar geri ödemesini yaparız seklinde. Ondan da haber yok! Öyle bir boşluğun içindeyiz fakat ekiplerimiz durmuyor. Felaketin ilk günüden itibaren bütün ekiplerimiz sahada çalışıyor. Çevre illerden devlet su islerinden karayollarından gelen ekipler Allah’a şükürler olsun yardım ettiler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden gelen ekipler hep buradaydı ve büyük bir çalışma yaptık.

Şartlar Ne Olursa Olsun Yaza Halkımızın Kullanımına Sunacağız

Yarın İstanbul’a Ekrem İmamoğlu Başkan ile görüşmeye gidiyorum; Buranın projesini hazırlayan mimar, peyzajcı ve mühendislerle görüşeceğiz. Malzeme listesini çıkaracağız ve hızlı bir şekilde buraya girmemiz gerek. Yaz ayında halkımızın geçmesine dolamasına açmamız gerekli. Sartlar ne olursa olsun kendi imkanlarımızla veya borçlanarak mutlaka yapacağız. Kararlıyız. Ama takdir edersiniz ki görülen yıkımlar çok fazla çok masraf var.

Yardım Bekliyoruz

O bakımdan AK Parti ve CHP milletvekilleri, Valimizden, İç İşleri bakanımızdan devlet yetkililerinden. Burası afet bölgesi ilan edildi elimize geçen 7 milyon lira. O da valilikte fatura karşılığı harcama yaptıkça kullanacağız. Bunun çoğalması gerektiğini düşünüyorum. Vekillerimizden ve ilgililerden yardım bekliyoruz. Ereğli Belediyesi olarak kararlıyız buraları halkın gezi alanı olarak yaz ayına kadar sunacağız inşallah.”

“Sana Güveniyoruz Başkanım”

Başkan Posbıyık’ın incelemeleri sırasında sahilde bulunan gençler ve bir çok vatandaş, geçmiş olsun dileklerini ileterek; “Sana güveniyoruz Başkanım” dediler. Başkan Posbıyık, bu felaketin yaralarını el birliğiyle saracaklarını söyledi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.