15 Haziran 2024
  • Bartın20°C
  • Ankara19°C
  • Bolu15°C
  • Kastamonu17°C
  • Zonguldak19°C
  • Karabük19°C

‘PSİKO-FEST’ YÜZLERCE KİŞİYİ BİR ARAYA GETİRDİ

Bartın Üniversitesi’nde (BARÜ) bu yıl birincisi düzenlenen “Psikoloji Günleri”nde çocuk gelişiminden spora, sosyal ilişkilerden tarihsel boyuta kadar farklı alanlarda psikoloji disiplini konuşuldu.

‘Psiko-Fest’ yüzlerce kişiyi bir araya getirdi

24 Nisan 2024 Çarşamba 11:45

Bartın Üniversitesi'nde (BARÜ) Psikoloji Kulübü koordinasyonunda Öğrenci Konseyi, Müzik Kulübü ve Sinema Kulübü iş birliğinde 1. Psikoloji Günleri ‘Psiko-Fest’ etkinliği düzenlendi. Kutlubey Yerleşkesi Eğitim-İİBF Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte, 2 gün boyunca 10 farklı oturumda alanında uzman konuklar tarafından katılımcılara duygu, düşünce ve davranışlarımızı şekillendiren psikoloji disiplini hakkında önemli bilgiler verildi. Psiko-Fest’in açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Çelik, bilgi ve tecrübenin bir araya geldiği, farkındalıkları artırmayı hedefleyen organizasyonda öğrencilerin gayretlerinin oldukça önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çelik, “En önemli bileşenimiz olan öğrencilerimiz, ‘Tribünde değil, odağında ol’ anlayışımızın da bir göstergesi olarak bu etkinliğin düzenlenmesinde önemli rol aldılar.  Üreten üniversitenin üreten öğrencileri olma misyonlarıyla öğrencilerimizin hazırladığı bu etkinliğin, alanında uzman konuklar ve güncel konularla katılımcılarda yeni bir ufuk açacağına inanıyorum” diye konuştu.

Tavsiyeler verdi

Etkinlikte ilk olarak Psikolog Faruk Cansız “Eski Yunan’dan Günümüze Panik Atak” konulu sunumunda 1800’lü yıllardan beri süregelen ‘panik atak’ kavramı üzerine yapılan çalışmaları tarihsel gelişimiyle birlikte aktardı. Genç Psikologlar Meclisi Yönetim Kurulu Başkanı Psikolog Mehmet Kızılarslan, “15 Soruda İnsan Davranışını Anlamak” başlıklı sunumuyla psikolojinin görünür yüzü olan davranışlarımızın kökenlerini; evrimsel psikoloji, sosyal psikoloji ve klinik bağlamda değerlendirdi. Terapati Psikoloji Terapi Merkezi Kurucu Psikolog Deniz Güneş tarafından anlatılan “Psikolojik Travmaya Yaklaşım” konu başlığında bireylere duygusal becerilerini güçlendirme ve travma sonrası stresi azaltmaya yönelik önerilerde bulunuldu. BARÜ Psikoloji Bölümü Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ersin Yavaş ise psikoloji biliminde hayvanlar üzerinde yapılan deneysel araştırmaların yerini ve önemini anlattı. Psiko-Fest’in ilk gününde son olarak Psikolog Esin Sıla Yalçın Koçak, “Çocuk Yetiştirmede Sağlıklı Sınırlar” konusunda erken çocukluk döneminde ebeveyn-çocuk ilişkisinde sağlıklı sınırlar konulması noktasında tavsiyeler verdi.

Yoğun ilgi gördü

Psikolojinin güncel alanlarına değinilen organizasyonun ikinci gününde de seminerler, alanında uzman konukların yenilikçi yaklaşımları ve farklı içerikleriyle devam etti. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hamit Coşkun, “Psikolojide Yaratıcılık, Araştırma ve Uygulama” konusunda bilgiler verdi. Türk Psikologlar Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cem Şafak Çukur ise etkinliğe çevrim içi katılarak bir sunum gerçekleştirdi. Sporun psikolojik boyutuna değinmek üzere etkinliğe konuşmacı olarak katılan Galatasaray Spor Kulübü Psikolojik Performans Uzmanı Psikolog Mustafa Aydın ile Trabzon Spor Kulübü Psikolojik Performans Uzmanı Psikolog Yaşar Aydın tarafından ise Türkiye’de yakından takip edilen spor dallarının psikolojik ve terapisel boyutu yorumlandı. BARÜ Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gizem Akcan, gerçekleştirdiği sunumunda ‘flört şiddeti’ kavramını örneklerle inceledi. Psiko-Fest’in son oturumunda Çankırı Karatekin Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yeşim Yasak, psikolojide bilgece farkındalık (mindfulness) kavramının trafik güvenliği ile ilişkisine değindi. Seminerlerin yanı sıra canlı müzik, film gösterimi ve çekilişlerinde gerçekleştirildiği Psiko-Fest, BARÜ öğrencileri başta olmak üzere psikolojiye ilgi duyan vatandaşların da yoğun katılımıyla tamamlandı.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.