15 Haziran 2024
  • Bartın20°C
  • Ankara19°C
  • Bolu15°C
  • Kastamonu17°C
  • Zonguldak19°C
  • Karabük19°C

GELENEKSEL KAN BAĞIŞI ŞENLİĞİ DEVAM EDİYOR

Türk Kızılay Karabük Kan Bağışı Merkezi ve Kızılay Bartın Şubesi tarafından “Birbirimize Candan Bağlıyız” kampanyası kapsamında başlatılan 5.geleneksel “Damar Yolundan Hayat Yoluna” Kan Bağışı Şenliği Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda devam ediyor.

Geleneksel Kan Bağışı Şenliği Devam Ediyor

16 Mayıs 2024 Perşembe 10:36

Türk Kızılay Karabük Kan Bağışı Merkezi ve Kızılay Bartın Şubesi tarafından “Birbirimize Candan Bağlıyız” kampanyası kapsamında başlatılan 5.geleneksel “Damar Yolundan Hayat Yoluna” Kan Bağışı Şenliği Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda devam ediyor. 18 Mayıs Cumartesi günü saat 19.30’a kadar gerçekleştirilecek olan kampanyanın startını Vali Dr. Nurtaç Arslan verdi. Düzenlenen törenle kan alımına başlanırken, Vali Arslan, tüm Bartın halkını kan bağışına davet etti.

“Bartın Olarak 6 Gün Boyunca Kan Verelim, Can Bulalım”

Kan bağışının önemine dikkat çeken Vali Arslan, “Bugün çok anlamlı bir faaliyet için bir araya geldik. “Damar Yolundan Hayat Yoluna Birbirimize Candan Bağlıyız” sloganıyla Kızılayımız, 6 gün sürecek olan kan bağışı kampanyası için Bartın’ımızda. Biz de Valilik olarak bu organizasyonda arkadaşlarımıza manevi katkı sunduk. Biz, kan bağışının bir insanlık görevi olduğunu düşünüyoruz ve buna inanıyoruz. Kan verelim, can bulalım bakış açışındayız. Bartınlı hemşehrilerimizi 6 gün sürecek olan kan bağışı kampanyamıza katılmaya davet ediyoruz. Bu kampanyanın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve kan bağışında bulunan herkese teşekkür ediyoruz. Bartın olarak 6 gün boyunca kan verelim, can bulalım” dedi.

“Farkındalık Oluşturmaya Çalışıyoruz”

Proje ile ilgili bilgiler veren Türk Kızılayı Bartın Şubesi Başkanı Dr. Önder Recep Acıbal, şu ifadeleri kullandı; “İlimiz için büyük önem taşıyan “Damar Yolundan Hayat Yoluna” adıyla her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz kan bağış etkinliğimizi bu yıl da gerçekleştiriyoruz. Bu etkinliğimizle amacımız kan stoklarımızı artırmak ve Kızılayımıza bağışçı kazandırmaktır. Bu tür kan bağışı etkinlikleri olası bir sıkıntı halinde 'acil kan ihtiyacı var' diye panik oluşmaması açısından önem taşıyor. Kan bağışı sadece afet anlarında akla gelmemeli. Kan bağışı bir insanın diğer bir kişiyle dayanışmasıdır. Kan, kök hücre, immün plazma bağışını bir kültür haline getirmemiz gerekiyor. Bunun için elimizden geldiğince kan bağışı konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Kan sürekli bir ihtiyaç ve düzenli bağış gerekiyor. Bu nedenle bu bilinci oluşturmamız gerekiyor. Bartın Şubesi olarak bu farkındalığı oluşturmak için de ne gerekiyorsa yapıyoruz. Kan bağışının yanı sıra kök hücre bağışını da bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Türkiye’de ve ilimizde bunu bilinçlendirerek 18 yaş üzeri 65 yaş altı bütün herkesi destek olmaya çağırıyoruz. 18 Mayıs Cumartesi günü 19.30’a kadar kampanyamız devam edecek. Herkesin desteğini bekliyoruz. Projeye emek veren destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.