22 Nisan 2024
  • Bartın11°C
  • Ankara11°C
  • Bolu12°C
  • Kastamonu6°C
  • Zonguldak13°C
  • Karabük9°C

BELEDİYE'YE DAL PARÇALAMA VE ÖĞÜTME MAKİNESİ ARMAĞAN ETTİ

Çaycuma OSB’de faaliyet gösteren Nok Pelet firması Çaycuma Belediyesi'ne, dal parçalama ve öğütme makinesi armağan etti.

Belediye'ye dal parçalama ve öğütme makinesi armağan etti

26 Aralık 2023 Salı 09:36

Çaycuma Belediyesi makine parkına, Çaycuma Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Nok Pelet’in armağanı olarak, yeni bir dal parçalama öğütme makinesi eklendi. Park ve Bahçeler ekiplerinin budama yaptığı sırada ortaya çıkan 17 santimetre çapa kadar tüm dalları parçalayarak talaş haline getirecek makine, oluşan bitkisel atıkların çok daha hızlı şekilde ortadan kaldırılmasını sağlayacak. Atıkları parçalayıp öğüterek daha kolay stoklanabilir hale getirecek makine, daha az seferde, daha çok atığın nakledilmesini sağlayarak önemli oranda tasarruf da sağlayacak.
 
ELDE EDİLEN ÜRÜN FARKLI BİRÇOK YERDE KULLANILACAK
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “Organize Sanayi Bölgemizde faaliyet gösteren Nok Pelet firmasının armağan ettiği bu makine, ağaçların budanması sırasında ortaya çıkan bitkisel atıkları hızla parçalayıp öğüterek, talaş haline getirecek. Park Bahçeler ekibimiz ortamın çok hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlayacak makineden elde edilen ürünü farklı birçok yerde kullanacak. Mesela, çelikleyerek çoğalttığımız süs bitkilerinin üstüne dökerek, onları soğuktan koruyup daha sağlıklı büyümesini sağlayacak. Özellikle parklarımızdaki ağaçların dibine dökülecek bu malzeme ile hem daha güzel bir görünüm ortaya çıkaracak, hem de köklerini koruyacak. Ayrıca orada çürüyen talaş, ağaçlar için doğal gübre olacak.” dedi.  
 
KOMPOSTLAŞTIRARAK NİTELİKLİ GÜBRE ELDE EDECEĞİZ
Ortaya çıkan talaştan kompost gübre de elde edeceklerini söyleyen Kantarcı, “Arıtma tesisimizden çıkan çamurla makinenin ürettiği talaşı belli oranlarda karıştırıp, üstü örtülü şekilde bekleteceğiz. Zaman zaman karıştırıp oksijenlenmesini sağladığımız karışım, bir yıl sonra, son derece nitelikli bir gübre ye dönüşecek. Fidanlarımızın köklerine dökeceğimiz bu gübre ile çok daha sağlıklı süs bitkileri elde edeceğiz. Tam bir geri dönüşüm sağlayacağı için sıfır atık hedeflerimize de katkı sunacak makine, sağladığı diğer imkânlarla her alanda kendi kendine yeten belediye olma vizyonumuza da destek verecek. Bize bu olanağı sağlayan Nok Pelet firmasının çok değerli yöneticilerine tüm Çaycumalılar adına şükranlarımı sunuyorum. İlçemize hayırlı olsun.” diyerek açıklamasını tamamladı.
Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.