15 Haziran 2024
  • Bartın20°C
  • Ankara19°C
  • Bolu15°C
  • Kastamonu17°C
  • Zonguldak19°C
  • Karabük19°C

BARÜ, İHTİSASLAŞAN ÜNİVERSİTELER İLE BİR ARAYA GELDİ

Bartın Üniversitesi (BARÜ) ihtisaslaşan üniversitelerin bir araya geldiği Bitlis Eren Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Toplantısı’na katıldı.

BARÜ, ihtisaslaşan üniversiteler ile bir araya geldi

14 Mayıs 2024 Salı 09:10

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yürütücülüğünde Bitlis Eren Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında yer alan üniversitelerin faaliyet performanslarının değerlendirildiği ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler Toplantısı’nda yerini aldı. Bitlis Eren Üniversitesi Merkezi Konferans Salonunda YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile ihtisaslaşma programına dâhil edilen 25 üniversitenin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya, BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ile birlikte Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zahmakıran, Proje ve Teknoloji Ofisi (PTO) Genel Koordinatörü Doç. Dr. Ümit Tayfun da katıldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Özvar, program açılışında yaptığı konuşmada “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi, 25 üniversitemizle birlikte başarıyla yürütülmektedir. Yükseköğretim Kurulu olarak, yükseköğretimde çeşitlilik, farklılaşma ve bölgesel gelişme odaklı bir planlama anlayışını son derece önemsiyoruz. Yapısal değişim niteliğinde en önemli girişimlerimizden biri olan 'Misyon Farklılaşması Odaklı İhtisaslaşma' çalışmalarımızı da bu kapsamda değerlendiriyoruz. Bu faaliyetlerimizi üniversitelerimiz ve tüm paydaşlarımızla birlikte güçlendirerek çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

“Rektörlerimize teşekkür ediyorum”

İhtisaslaşma faaliyetlerine ilişkin fikir alışverişi yapılarak tecrübe paylaşımında bulunulan toplantı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Rektör Uzun ise BARÜ’nün bölgesel kalkınma odaklı gelişim stratejisi neticesinde ihtisaslaşma alanı olan ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ hakkında bilgilendirmelerde bulunarak devam eden uygulamaların etkin ve verimli şekilde yürütülebilmesi için belirlenen strateji ve hedeflerin önemine değindi. Rektör Uzun, BARÜ’nün bölgesinden başlayarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunduğunun altını çizerek “Nitelikli eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra şehirle bütünleşik üniversite anlayışıyla Bartın’dan başlayarak bölgemizin ekonomik, ticari, sanayi ve sosyokültürel alandaki dinamiklerini göz önünde bulunduran çalışmalar yürütmeye gayret ediyoruz. Bu kapsamda ihtisaslaşma başarısı gösterdiğimiz ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ alanında paydaşlarımızla iş birliği içerisinde sürdürülebilir gelişim ve bölgesel kalkınma hedeflerimize yönelik geleceğe değer katacak projelere imza atıyoruz.  Yürütülen çalışmaların etkin bir şekilde uygulanabilmesi için karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak önemli kazanımlar elde ettiğimiz toplantılarda bir araya geliyoruz. Bitlis Eren Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda da devam eden ihtisaslaşma faaliyetleri ile uzmanlaşma alanlarımıza yönelik yapabileceklerimizi ele aldık. Bu düşüncelerle bölgesel kalkınma odaklı çalışmalarımızda bizleri yarınlara değer katma hedefiyle motive eden YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a, yakın ilgileri ve değerli destekleri için YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Sayın Naci Gündoğan ve Prof. Dr. Sayın Erol Arcaklıoğlu ile YÖK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca misafirperverlikleri dolayısıyla kıymetli rektörümüz Prof. Dr. Sayın Necmettin Elmastaş’a ve sürece olan kıymetli katkıları için değerli rektörlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.