14 Haziran 2024
  • Bartın23°C
  • Ankara24°C
  • Bolu22°C
  • Kastamonu20°C
  • Zonguldak24°C
  • Karabük24°C

BARAJA 85 BİN SAZAN BALIĞI BIRAKILDI

Bartın Valiliği tarafından hazırlanan “74 Tarımsal Proje” kapsamında, Tarım İl Müdürlüğü tarafından “İlimiz İç Sularında Balık Popülasyonunun Artırılması” başlıklı çalışmada yeni bir adım atıldı.

Baraja 85 bin sazan balığı bırakıldı

02 Eylül 2021 Perşembe 09:59

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, iç su kaynaklarımızın balıklandırılması için çalışmalara devam ediyor. Bu doğrultuda Bartın Valiliği’nce hazırlanan “Bartın İlimizde 74 Tarımsal Proje” içerisinde yer alan, ve İl Müdürlüğü’nce hazırlanan “İlimiz İç Sularında Balık Popülasyonunun Artırılması” projesi kapsamında geçtiğimiz yıl 20 bin balığın bırakıldığı Kirazlıköprü Barajı’na geçtiğimiz gün de 85 bin adet sazan yavrusu bırakıldı. Bartın Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, İl Müdür Yardımcısı Cevdet Akyüz, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Zeynel Bostancı ve teknik personel tarafından Edirne Su Ürünleri Üretim İstasyonu Müdürlüğü tarafından üretimi gerçekleştirilen 85 bin adet sazan yavrusu baraj gölü sularına salındı. Tarım ve Orman İl Müdürü Yasin Önder, iç sulardaki balıklandırma çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek şöyle dedi: “Bakanlığımız Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Kaynak Yönetimi ve Balıkçılık Yapıları Daire Başkanlığınca yürütülen ‘Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi’ ve Valiliğimizce hazırlanan ‘Bartın İlimizde 74 Tarımsal Proje’ içerisinde yer alan, Müdürlüğümüzce hazırlanan ‘İlimiz İç Sularında Balık Popülasyonunun Artırılması’ konulu proje kapsamında İlimiz sınırlarında bulunan ve DSİ 23. Bölge Müdürlüğü 233. Şube Müdürlüğü tarafından inşa edilen Kirazlıköprü Barajına, Edirne Su Ürünleri Üretim İstasyonu Müdürlüğü tarafından üretimi gerçekleştirilen, ortalama 85 bin adet sazan balığı yavrusu bırakılmıştır.

“İlimize, bölgemize ve amatör balıkçılarımıza hayırlı olsun”

Bu proje ile iç sularımızdaki balıkçılığı destekleyerek, insan sağlığı ve beslenmesinde çok önemli protein kaynağı olan balık üretiminin artırılması, kırsalda yaşayan halkımızın balık ihtiyacının karşılanması, hane halkının ekonomisine katkı sağlanması ve olta balıkçılığının gelişmesini sağlayarak denizlerimizdeki av baskısının azaltılması amaçlanmıştır. Baraja bırakılan sazan yavrularının normal koşullarda iki veya üç yıl içerisinde avlanılabilir boya gelmesi öngörülmektedir. İlimizin Gökırmak Çayı üzerinde, sulama, enerji ve taşkın kontrolü amacıyla yapımına 1999 yılında başlanan ve 2018 yılında yapımı tamamlanan Kirazlıköprü Barajına 2020 yılında 20 bin adet balık ve bu yıl da 85 bin adet balık bırakılmak suretiyle balıklandırılmaya devam edilmiş ve amatör avcılık hizmetine sunularak barajın işlevi zenginleştirilmiştir. İlimize, bölgemize ve amatör balıkçılarımıza hayırlı ve uğurlu olsun.”

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.