22 Nisan 2024
  • Bartın11°C
  • Ankara11°C
  • Bolu12°C
  • Kastamonu6°C
  • Zonguldak13°C
  • Karabük9°C

3 YILDA 233 BASAMAK YÜKSELDİ

Bartın Üniversitesi (BARÜ) University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarının açıkladığı dünya sıralamasıyla yükselişini sürdürerek 3 yılda 233 basamak yükseldi.

3 yılda 233 basamak yükseldi

26 Aralık 2023 Salı 09:08

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren University Ranking By Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı 2023-2024 Dünya Sıralamasını açıkladı. Temel amacı, dünya üniversiteleri için bilimsel yayınların kalitesine ve miktarına göre belirlenen akademik performansa dayalı bir sıralama sistemi geliştirmek olan URAP, dünyanın dört bir yanından 3 bin 662 yükseköğretim kurumunu değerlendirdi.  Sıralamaya göre BARÜ, sürdürülebilir bir performans göstererek bu yıl da 29 basamak birden yükselerek, 2 bin 251’inci basamağa çıktı. 2021 yılında 57 ve 2022 yılında 147 sıra yükselen BARÜ, böylece son 3 yılda 233 basamak ilerleme sağladı. Açık ve güvenilir bilgi kaynaklarından toplanan objektif verilere dayanılarak oluşturulan URAP Dünya Sıralamasında, 6 farklı gösterge çerçevesinde üniversiteler sıralandı.  Yapılan değerlendirmede URAP Dünya Sıralaması Listesine bu yıl Türkiye’den giren yükseköğretim kurumu sayısı 39 artarak 157 üniversite sıralamaya dâhil oldu.

İş Birliği Sıralamasında ise 86’ncı oldu

URAP tarafından açıklanan sıralamada BARÜ bu yıl 65’inci sırada yer alarak, Türkiye’den sıralamaya giren 92 üniversiteyi gerisinde bıraktı. Artan yükseköğretim kurumu sayısına rağmen bir önceki yıla göre Makale Sıralamasında 13 basamak yükselerek 52’nci, Atıf Sıralamasında 10 basamak yükselerek 62’nci, Toplam Yayın Etkisi Sıralamasında 6 basamak yükselerek 66’ncı ve Toplam Doküman Sayısı Sıralamasında 5 basamak yükselerek 87’nci sırada yer aldı. BARÜ, Toplam Atıf Etkisi Sıralamasında 83’üncü olurken İş Birliği Sıralamasında ise 86’ncı oldu. Üniversite olarak elde edilen başarıların uluslararası derecelendirme kuruluşlarının göstergelerine yansımasından duyduğu mutluluğu dile getiren BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, “Tüm bileşenlerimizle yoğun bir gayretle çalışıyor, uluslararası alandaki başarılarımız ve yaptığımız iş birliktelikleriyle geleceğe değer katmaya devam ediyoruz. İnanıyorum ki geçtiğimiz 5 yıl dikkate alınarak girdiğimiz bu sıralamadaki yerimiz önümüzdeki yıllarda çok daha üst sıralara çıkacaktır” dedi.

“Emeği geçen tüm akademik ve idari insan kaynağımızı ise yürekten kutluyorum”

Rektör Uzun, sürdürülebilir iyileştirme anlayışıyla hedeflerine kararlılıkla yürüdüklerini de kaydederek “Üniversite olarak bilgiyi sadece aktaran değil üreten bir yükseköğretim kurumu olmayı başardık. Şimdiki hedefimiz bu gelişimimizi ortaya koyduğumuz bilim ve teknoloji temelli çalışmalarla geleceğe taşımaya devam etmek. Bu düşüncelerle daha iyiye ulaşma hedefiyle çıktığımız gelecek yolculuğunda bizlere olan destekleri için YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a ve YÖK üyelerimize şükranlarımı sunuyorum. URAP Dünya Sıralamasında gösterdiğimiz bu başarıda emeği geçen tüm akademik ve idari insan kaynağımızı ise yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.