04 Ağustos 2020
  • Bartın30°C
  • Ankara29°C
  • Bolu30°C
  • Kastamonu26°C
  • Zonguldak27°C
  • Karabük30°C

İLK YERLİ SONDAJ GEMİSİ "FATİH" SEFERİNİN 4.GÜNÜNDE BARTIN’A GELDİ

Karadeniz'de sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere, İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümünde, istanbul'dan uğurlanan, Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi Fatih, seferinin 4.gününde Bartın’a geldi.

İlk yerli sondaj gemisi "Fatih" seferinin 4.gününde Bartın’a geldi

30 Haziran 2020 Salı 04:24

Karadeniz'de sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere, İstanbul'un fethinin 567. yıl dönümünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'dan uğurlanan, Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisi Fatih, 26 Haziran'da Trabzon Limanı'nda gerçekleştirilen kule montaj işlemlerinin tamamlanmasıyla çıktığı seferinin 4.gününde Bartın’a geldi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının 229 metre uzunluğunda ve 51 bin 283 groston ağırlığındaki gemisi "Fatih", ilimizin Karadeniz kıyısındaki İnkumu, Güzelcehisar, Mugada, Hatipler ve Büyükkızılkum plajlarına kıyıdan yaklaşık 5 mil açıktan geçiş yaptı.

Veriler değerlendirildi

Gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili açıklamasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; “Fatih sondaj gemimizi, kutlu fethin 567. yıl dönümünde, bu kez Karadeniz’deki ilk sondajı için yolcu ediyoruz. Gemileri karadan yürüten cihan padişahının heybetine, onun büyüklüğüne yakışır bir projeyle milletimizin huzurundayız. Fatih’in 103 metrelik kuleleri İstanbul Boğazı'ndan geçebilmesi için tamamen söküldü. 1 Haziran'da inşallah gemimiz Trabzon'a ulaşacak ve burada kuleler yeniden monte edilecek. Yaklaşık 1,5 aylık hazırlık süresinin ardından gemimiz, Karadeniz'deki ilk sondajına 15 Temmuz'da Karadeniz Ereğlisi açıklarındaki Tuna-1 lokasyonunda başlayacak. Ekibimiz 1 yıldır Karadeniz'de sismik sondajları yürütüyordu ve oradaki veriler değerlendirildi. Denizin derinliği yaklaşık 2 bin metre, sondaj derinliğimiz de 3 bin 500 - 4 bin metre olacak” dedi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.